Etkin İş Görüşmesi Nasıl Yapılır?

Günümüz iş dünyasında insan kaynakları uzmanı işe alımlarda en uygun adayları seçiminde adeta kılı kırk yarmaktadır. Bundan ötürü iş aramakla meşgul yüzlerce aday için bu süreç biraz sancılı ve stresli geçmektedir. İş görüşmelerinde doruğa çıkan bu stres seviyesi çoğu zaman insan kaynaklarını etkilemede olumsuz neticeler doğurabilmektedir. İş görüşmelerinde adayların insan kaynaklarını etkileyebilmesi ve dikkatini çekmesi adına bazı püf noktaların bilinmesi gerekmektedir. Unutmayınız! aynı işyerine sizin gibi binlerce aday başvuru yapmaktadır. Peki, iş görüşmelerinde nasıl etkileyici olunabilir? İş görüşmelerinde diğer adayların önüne nasıl geçilebilir? İşte etkin iş görüşmesi nasıl yapılır? sorunuza dair ipuçları:

Fiziksel Görünüm

İş görüşmelerinde en önemli noktaların başında fiziksel görünüm gelir. Kendine özen gösteren, saçları taralı, el, ayak ve kişisel bakımına özen gösteren ve temiz güzel bir takım elbise giyip iş görüşmelerine katılmak her zaman için sizi bir adım öne geçirir. Çünkü bu tarz fiziksel görünüm iş için çok ciddi bir kişi olduğunuzu ortaya koyar. Günlük kıyafetler ile, kot ceket, kot pantolon veya da aşırı dekolteli elbiseler ile mülakata asla gitmeyiniz. Böyle bir durumda mülakat sonrası şu ifadeyi çok rahatlıkla duyabilirsiniz. “Biz sizi ararız..”

Kendine Güvenmek

İnsan kaynakları daha çok kendilerini etkileyen, ekip üyesine yatkın adayları tercih ederken, bunun yanında aktif, cümleleri net ve anlaşılır, enerjisi seviyesi yüksek adayları tercih etmede birinci tercihleri olmaktadır. Dolayısıyla adaylar kendine güvenen, ne istediğini bilen bir profil ortaya koymak ve en iyi şekilde karşı tarafa kendini aktaran adaylar birçok aday içinde sıyrılıp işe alınmaktadır. Bu durumlarda şu ifadeyi çok rahatlıkla duyarsınız. “hayırlı olsun Ahmet bey, hayırlı olsun Ayşe hanım…”

Soru Sormak

Adaylar iş görüşmesi mülakat süreçlerinde kendilerine salt soru sorulmasını beklemeden kendileri de soru sorabilir. Böylece mülakat sadece soru cevap görüşmesi olmaktan çıkap daha çok ciddi bir hava içinde işe girme becerilerinizi ortaya koyma açısından sizin çabanızı ortaya koyan bir profil çizer,

Rahat Olmak

İş görüşmesi esnasında rahat olmak önemli bir husustur. Çekingen, stresli, sıkılgan, cümlelerin kesik kesik çıkması hep rahat olmamanın göstergeleridir. Bu durumlarda kişinin iş görüşmesinden başarılı çıkması düşünülemez. Bundan ötürü iş görüşmelerinde rahat olmak son derece önemli olan bir ayrıntıdır.

olumlu iş görüşmesi

 

Samimi ve Güler yüzlü Olmak

Samimi ve güler yüzlü olmak aynı zamanda karşı tarafı rahatlatan bir durumdur. Aşırıya kaçmadan sınırları açmadan samimi davranmak ve güler yüzlü olmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü iş görüşmelerinde güler yüzlü olmak ve kendinden emin bir tavır takınmak sizin için her zaman bir artıdır.

Saygılı Olmak

İş görüşmelerinde kendinizi tanıtırken saygıyı elden bırakmamak gerekir. Bazı iş görüşmelerinde insan kaynaklarının soruları sizi strese sokabilir ya da sizi denemek amaçlı size zor sorular sorabilir. Bu durumlarda adaylar saygıyı kaçırmadan bildiği sorulara tane tane net cevaplar vererek durumu idare edebilirsiniz. Aynı zamandan bilmediğiniz sorular karşısında herhangi bir fikrinizi olmadığını da belirtin. Bu davranış sizi asla küçültmez. Ayrıca bilmediğiniz bir konu hakkında biliyormuş gibi davranırsanız ileride bu durum sizi daha zor durumlara sokabilir. Sizi zor sokacak bu gibi durumlara hiç gerek yok. Saygılı olarak rahat ve emin bir tavır takının. Doğal olun ve karşı tarafın duyacağı cevapları verin.

İşe Odaklanmak

İş görüşmelerinde önemli olan hususlardan bir tanesi de işe odaklanma durumudur. Mülakat esnasında insan kaynakları size sorduğu sorular karşısında aradığınız işin rolüne uygun olup olmadığını cevaplarınızdan ölçer. Bundan dolayı adaylar sorular karşısında sadece başvuru yapacağı işe odaklı cevaplar vermesi kendi adına faydalı bir süreç olacaktır. Bundan dolayı görüşmeden önce başvurulacak iş hakkında analiz yapmak oldukça önemli bir ayrıntıdır.

İşle Alakalı Yetenekler

Adaylar mülakatlar esnasında tüm yeteneklerini sıralaması doğru değildir. Sadece başvurduğu pozisyonla alakalı yeteneklerine değinmesi yeterli olacaktır.

Somut Net Örnekler Vermek

Mülakat sırasında insan kaynakları sahip olduğunuz teknik anlamdaki yeteneklerinizi tam kavrayamamış olabilir. Bundan ötürü yeteneklerinizden konuşurken akılda kalıcı somut net örneklere vermeniz gerekmektedir. Hem siz böylece insan kaynakları tarafından daha çabuk ve net anlaşılabilecek bir duruma geleceksiniz.

Klişelikten Uzak Durmak

Mülakatlarda herkesin kullandığı kelimeleri kullanmaktan kaçının. Aynı sözlerin karşı tarafın defalarca duyduğunu aklınızdan çıkarmayın. Bundan ötürü mülakatlarda orijinal olun ve klişe cümleler kurmaktan imtina edin. Faydasını çok görürsünüz.

İyi Bir Dinleyici Olmak

Karşı tarafın sözünü kesmeden iyi bir dinleyici olmak ve göz teması kurmak çok önemlidir. Bu durum sizin konuya ne kadar alakadar olduğunuzu gösterir. Konuşanın lafını asla kesmeyin ve sözünü bitmesini bekleyin. Öte yandan karşı tarafı iyi dinleyip ve biraz duraksayıp söyleyeceklerinizi kafanızda tartıp öyle cevap vermek önemli bir ayrıntıdır. Bu kısacık duraksanan zaman dilimi karşı tarafa konu hakkında kafa yorduğunuzu ve cevap vermek için acele etmediğinizi ifade eder ve takdir gören bir durumdur. Bu aynı zamandan karşı taraflar için merak uyandırıcı bir durumdur.

Hazırlıklı Olun

Olumlu iş görüşmesi için en önemli ayrıntılardan bir tanesi de iş görüşmelerine hazırlıklı gitmektir. Dolayısıyla kapsamlı bir hazırlık yapmak gerekir. Çünkü başvurulacak iş ve işyeri hakkında geniş bir bilgi sahibi olunup öyle mülakatlara girmek size büyük bir artı katacak olup, diğer adayların önüne geçirecektir. Bu bilgileri işyerinin internet sitesinden, iş ilanından ya da gidip bizzat bilgi toplamak faydalı olacaktır.

İş görüşmesinde asla yapmamanız gerekenler için tıklayınız…

 

 

 

İlgili Makaleler