Salı, Kasım 28, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaGenelGoogle Çeviri Ne İşe Yarar?

Google Çeviri Ne İşe Yarar?

Google Çeviri, yazı, ses, resim, web siteleri ve video çeviri de dâhil olmak üzere birden çok metin ve medya biçimini bir dilden başka dile çevirebilir. Çeşitli düzeylerde 100’den fazla dili desteklemekte ve Mayıs 2013 itibariyle günlük 200 milyondan fazla insana çeviri hizmeti vermektedir. Bazı diller için, Google Çeviri çevrilen metni telaffuz eder, kaynak ve hedef metindeki eşleşen sözcükleri ve tümceleri vurgular ve tek sözcük girişi için basit bir sözlük görevi görür. Bilinmeyen dillerdeki metni otomatik olarak algılamak için Dili Algıla’yı seçin. Bir kullanıcı kaynak metne bir URL girdiğinde, Google Translate web sitesinin ana tabanıdır. Bazı dillerde, ekran klavyesini, el yazısı tanımayı veya ses tanımayı kullanarak metin girebilirsiniz.

Google Çeviri web sitesini ziyaret ettiğinizde ilk gördüğünüz şey Türkçeden İngilizceye çeviriler veya yakın zamanda çevrilmiş dillerdir. Çeviri butonuna basmadan metin kısmına Türkçe yazarsanız otomatik olarak hedef dile çeviri yapmaya başlayacaktır. Şu anda Google Translate 5 dil arasında çeviri yapıyor ve bu yabancı dil çeviri hizmeti. Herhangi bir dilde yazılmış sözcükler, deyimler ve web sayfaları gezinmek istediğiniz dile çevrilir. Ayrıca çoğu dilde çeviriler için bir okuma hizmetimiz var.

Google Çeviri Nasıl Kullanılır?

Google Çeviri hizmetini kullanmak çok kolaydır. Web sitesine bilgisayarınızdan, cep telefonunuzdan, tabletinizden vb. erişim sağlayabilir ve kullanabilir veya uygulama mağazasından indirebilirsiniz. Google Translate sayfasına internet tarayıcınızdan ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada dilerseniz Ses Algılama seçeneğini kullanabilirsiniz. Ancak, bazı diller kafa karıştırıcı olabilecek çok benzer karakterlere sahiptir. Yani çeviri yapmak istediğiniz dili biliyorsanız, doğrudan onu seçebilirsiniz. Hedef dilinizi seçtikten sonra çeviri işlemi otomatik olarak gerçekleşecektir. Sesiniz olarak ‘ü kullanıyorsanız, sesinizi oluşturmak için mikrofon simgesine tıklayabilirsiniz. Başını belaya sokmamak için telaffuzunun doğru olduğundan emin ol. Dilerseniz uygulama olarak da indirebilirsiniz. iOS veya Android kullanıyor olmanız fark etmez. İşlemcinizin IOS veya Android olması fark etmez. Tek ihtiyacınız olan bir akıllı telefondur.

Çevrimdışı olarak kullanılabiliyor olması ilginç. Android kullanıcıları, çevrimdışı işlevsellik için tercüme edilecek dilleri indirmemelidir. iOS kullanıcılarının ise ayarlar menüsünden çevrimdışı çeviri özelliğini etkinleştirmesi gerekiyor ve aynı şekilde dilediği dili indirip kullanabiliyor. Tüm bunlarla uğraşmak istemiyorum. Yabancı dilime güvendiğimi söyleyebilirim. Alternatif olarak, enstitünün çevrimiçi yabancı dil eğitimi ile dil becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Almanca, İngilizce, Korece ve Rusça dersleri yabancı dilinizi daha aktif kullanmanıza yardımcı olur.

Google translate denemek için tıklayınız…

Profesyonel çeviri hizmeti ve fiyatları için tıklayınız…

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme