Halk Eğitim Merkezleri ve Verilen Kurslar

HEM olarak kısaltılan halk eğitim kursları el sanatlarından bilişim alanına kadar pek çok dalda eğitim vermektedir. Kişisel eğitim ve sosyalleşme adına büyük önem taşıyan bu kurslar meslek kazandırmada da önemli bir role sahiptir. Halk eğitim kurslar ile sunduğu eğitimlerde vitrin düzenlemeden bilgisayar destekli tasarıma, bilgisayar ağları işletmenliğinden müzik eğitimine kadar pek çok dalda eğitim veriyor. E-yaygına giriş için tıklayınız https://e-yaygin.meb.gov.tr/

Halk eğitim kurslar açmak için yaptığı çalışmalarda meslek kursları, sosyal ve kültürel kurslar olarak iki kategoriyi ana dal olarak belirliyor. Bu dallar pek çok yan dallara ayrılarak her ihtiyaca yönelik toplumsal eğitimi gerçekleştiren büyük bir eğitim ağı oluşmuş oluyor. Özellikle okuma yazma seferberliğine önemli katkıda bulunan halk eğitim, kurslar sayesinde eğitim hayatından geri kalmış vatandaşlarımıza da çeşitli alanlarda kendilerini geliştirme ve meslek sahibi olma fırsatı sunuyor. Bunun yanı sıra bilgisayar işletmenliği kursları da oldukça popüler. Dikiş nakış ve el sanatları da revaçta olan kurslardan.

Halk eğitim kurslar dahilinde örgün eğitim sistemini temel alarak hizmet veriyor. Eğitim döneminin başında ücretsiz olarak kayıt yaptırmanız halinde bu kurslardan yararlanabiliyorsunuz. Eğitim tüm yıl boyu sürmekte olup derslere belli bir oranda devam mecburiyeti bulunmaktadır. Kurs bitimlerinde yıl boyunca başarılı olan ve derslere devam etmiş kursiyerlere  Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilir.

eyaygın

1956 yılından günümüze kadar sayısız vatandaşımıza hizmet veren halk eğitim kurslar aracılığı ile pek çok vatandaşımızın kişisel gelişimine ve meslek eğitimine katkıda bulunmuştur. Daha çok ev hanımları tarafından tercih edilmekte olan bu kurslara vakti uygun olan herkes kayıt yaptırabilmektedir. Kurs sınıflarında en az 12 kursiyer bulunur.

Toplumun kültür seviyesini yükseltmek gayesi ile halk eğitim kurslar dahilinde milli değerlerimizi korumak, olabildiğince yaşatmak, yaygınlaştırmak ve değerlerimizin yeni nesillere aktarılmasını sağlamak için çeşitli etkinlikler de düzenlemektedir. Bu ulvi görevi yerine getiren halk eğitim çalışanları özenli, işinin ehli, toplumun refah seviyesini yükseltmeyi gaye edinmiş insanlardan oluşmaktadır. Hangi yaşta olursa olsun vatandaşlarımız bu eğitimlerden faydalanma hakkına sahiptir. Boş zamanlarını faydalı bir işle değerlendirmek isteyen herkese halk eğitim kurslarını tavsiye ederiz.

Halk Eğitim Kursları

Halk Eğitim Kursları, bireylerin mesleki olarak ve genel lüktür olarak gelişimini desteklemek amacı ile faaliyet göstermektedir. Halk Eğitim Merkezleri düzenlediği kurslar ile katılımcılarına iyi bir eğitim hizmeti sağlamak ile yükümlüdür. İngilizce kursları, bilgisayar kursları, diğer yabancı dil kursları, halk oyunları kursları gibi kurslar düzenleyerek bu konuda eğitim almak isteyen bireylere eğitim vererek, sertifika almalarını sağlamaktadırlar. Halk Eğitim Kursları her il ya da ilçe de aynı olmamaktadır. Bölgenin ihtiyaçları ve gelen talepler doğrultusunda kurslar açılmaktadır. Halk eğitim Merkezleri ayrıca halk oyunları, seramik gibi ülkemiz kültürünün unutulmaya yüz tutan değerlerinin yaşatılması adına da bu kursları açarak kursiyerlere ders vermektedir.

Bir diğer yandan da meslek edinme amaçlı olarak ya da mesleğinde ki bir eksiği gidermek amaçlıda halk eğitim kurslarına katılım fazladır. Dikiş, nakış ya da takı tasarımı ve yapımı gibi kurslar düzenleyerek ev hanımlarına ya da ek bir iş yapmak isteyen kişilere de yol gösterici bir rol oynamaktadır. Sadece bu kurslar ile de sınırlı değildir halk eğitim kursları. Daha önce de değindiğimiz gibi bölgenin ihtiyaçlarına ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda da kurslar açılmaktadır. Özel kursların maliyeti oldukça fazla olduğu için özellikle halk eğitim merkezlerini tercih etmektedir vatandaşlarımız. Kimileri özel ilgileri olduğu için örneğin ud dersi almak ya da İspanyolca öğrenmek isteyebilir. Bunlar özel bir kurs aracılığı ile yapılmaya kalkıldığında maliyet bakımından oldukça yüksek bir rakam ortaya çıkabilir. Ancak Halk Eğitim Merkezleri, açmış oldukları kurslar ile her kesimden vatandaşa hitap etmek istedikleri için ve de maddi durumu yüksek maliyetli özel kurslara gitmeye elverişli olmayan bireylerinde kazanım elde etmesini sağlamak amacı ile hizmet vermektedir. Bugüne kadar pek çok kişiye mesleki yönden de eğitim vermiş bulunmaktadır.

Bu sayede ev hanımları ya da öğrenciler bir meslek öğrenmiş ve bir kazanç sağlar hale gelmişlerdir. Çoğu kurum ya kuruluş ile pek çok yere iş başvurusunda sorulan bilgisayar sertifikası da yine halk eğitim merkezlerinin açmış olduğu kursları başarı ile tamamlayanlara verilmektedir.

İlgili Makaleler