Kiril Alfabesi Türkçe Çeviri

Kiril alfabesi yaygın bir biçimde Slav dillerinin yazılışında kullanılan alfabedir. Aziz Kiril ve kardeşi Metodius tarafından 9. Yüzyılın ilk çeyreğinde oluşturulmuştur. Azizi Kiril ve Metodius günümüzde Kiril alfabesi diye bilinen alfabeyi Orta Çağ Yunan alfabesinin temelinde geliştirerek Slav dillerinde bulunan sesleri de buraya ekleyerek geliştirmişlerdir.

kiril ve metodius kardeşler

Kiril Alfabesi Özellikleri Nelerdir?

Kiril alfabesi, Slav dillerinde kullanılan bir yazı sistemidir ve Rusça, Ukraynaca, Bulgarca, Sırpça, Beyaz Rusça, Makedonca, Kazakça, Kırgızca, Moğolca gibi dillerde kullanılır. Kiril alfabesi, 9. yüzyılda Bulgaristan’da iki kardeş olan Kiril ve Metodiy tarafından geliştirilmiştir. Kiril alfabesi, çeşitli eklemeler ve değişikliklerle birçok Slav dili için uyarlanmıştır.

Kiril alfabesi, Latin alfabesine benzer şekilde harf ve hecelerden oluşur. Alfabenin 33 harfi vardır. Kiril alfabesinin en belirgin özelliklerinden biri, Latin alfabesinde olmayan birkaç harf içermesidir. Bunlar özellikle Rusçada sıklıkla kullanılan Ё (yo), Ъ (sert işaret) ve Ь (yumuşak işaret) harfleridir.

Kiril alfabesinin diğer bir özelliği, belirli harflerin Latin alfabesi ile aynı olmasıdır, ancak farklı bir ses temsil etmesidir. Örneğin, Kiril alfabesindeki “P” harfi, Latin alfabesindeki “R” harfi gibi ses verir.

Kiril alfabesinin yazımı soldan sağa doğru yapılmaktadır. Harfler, çoğunlukla dikey olarak yazılır ve bazı harfler özellikle Rusça’ da birbirine bağlanarak kelimenin şeklini değiştirir.

Sonuç olarak, Kiril alfabesi, Slav dilleri için özel olarak tasarlanmış bir yazı sistemidir ve Latin alfabesinden farklı özelliklere sahiptir.

Kiril Alfabesi İle İlgili Bilinmesi Gereken Diğer Önemli Bilgiler…

Kiril alfabesi, Kyril ve Methodius adlı iki keşiş tarafından 9. yüzyılda Ortodoks Hristiyanlığı doğu Slav toplumlarına yaymak için Slav dillerini yazmak için geliştirildi. İlk olarak Bulgaristan’da kullanılmaya başlandı ve daha sonra Rusya, Ukrayna ve diğer Slav dili konuşan ülkelerde benimsendi.

Kiril alfabesi, Yunanca alfabesi esas alınarak oluşturuldu. Bazı harflerin Latince alfabesindeki harflerle aynı görünüme sahip olduğu için birçok kişi için anlaşması zor bir alfabedir. Örneğin, “С” Latince alfabesindeki “C” harfine benziyor, ancak Rusçada “S” olarak okunuyor.

Kiril alfabesi 33 harf içerir, ancak bazı dillerde bazı harfler kullanılmaz. Örneğin, Rusça’da 6 harf daha az kullanılır.

Kiril alfabesi, sesli harfleri belirlemek için “yumuşak” ve “sert” işaretleri kullanır. “Ь” yumuşak işareti, bir harf ile birlikte kullanıldığında, önceki harfin yumuşamasına ve daha yumuşak bir ses vermesine neden olur. “Ъ” sert işareti, önceki harfin sertleşmesine neden olur.

Kiril alfabesi, diğer alfabeler gibi sol’dan sağ’a yazılır.

Kiril Alfabesi Nasıl Okunur?

Kiril alfabesi, Slav dillerinde kullanılan bir yazı sistemidir ve Rusça, Ukraynaca, Bulgarca, Sırpça, Beyaz Rusça, Makedonca, Kazakça, Kırgızca, Moğolca gibi dillerde kullanılır. Kiril alfabesi okunurken, her harf için belirli bir ses vardır. Aşağıda Kiril alfabesi harflerinin nasıl okunduğuna dair bir örnek verilmiştir:

А: A gibi okunur

Б: B gibi okunur

В: V gibi okunur

Г: G gibi okunur

Д: D gibi okunur

Е: Ye (ya da İngilizce’deki “yet” kelimesindeki “ye” gibi) gibi okunur

Ё: Yo gibi okunur

Ж: J (ya da Fransızca’daki “je” gibi) gibi okunur

З: Z gibi okunur

И: İ (ya da İngilizce’deki “bit” kelimesindeki “i” gibi) gibi okunur

Й: Y (ya da İngilizce’deki “yes” kelimesindeki “y” gibi) gibi okunur

К: K gibi okunur

Л: L gibi okunur

М: M gibi okunur

Н: N gibi okunur

О: O gibi okunur

П: P gibi okunur

Р: R gibi okunur

С: S gibi okunur

Т: T gibi okunur

У: U (ya da İngilizce’deki “blue” kelimesindeki “u” gibi) gibi okunur

Ф: F gibi okunur

Х: H (ya da İngilizce’deki “hello” kelimesindeki “h” gibi) gibi okunur

Ц: Ts (ya da İngilizce’deki “bits” kelimesindeki “ts” gibi) gibi okunur

Ч: Ç (ya da İngilizce’deki “church” kelimesindeki “ch” gibi) gibi okunur

Ш: Ş (ya da İngilizce’deki “show” kelimesindeki “sh” gibi) gibi okunur

Щ: Şt (ya da İngilizce’deki “sheet” kelimesindeki “sh” gibi, ardından İngilizce’deki “t” gibi) gibi okunur

Ъ: Sert işaret olarak bilinir ve bir sesi temsil etmez.

Ы: I (ya da İngilizce’deki “bit” kelimesindeki “i” gibi) gibi okunur

Ь: Yumuşak işaret olarak bilinir ve bir sesi temsil etmez.

Э: E (ya da İngilizce’deki “set” kelimesindeki “e” gibi) gibi okunur

Ю: Yu (ya da İngilizce’deki “you” kelimesindeki “yu” gibi) gibi okunur

Я: Ya (ya da İngilizce’deki “yard” kelimesindeki “ya”

Kiril Alfabesi Ne Demek?

Kiril alfabesiyle yazılan dillerinin Türkçeye çevirisinden söz edilmektedir. Çeviri Çözümleri, Rusça, Bulgarca, Ukraynaca, Makedonca vb. Kiril alfabesiyle yazılan tüm diller için çeviri hizmeti sunmaktadır.

Türk Dillerinde Kiril Alfabesi ve Kullanımı

Kiril alfabesi kullanan ülkeler listesinin başında orta Asyada yer alan Türk devletlerini ve Balkan ülkelerinden bazılarını sayabiliriz. Özellikle Sovyet Rusya döneminde birçok Türk devletlerine Kiril alfabesi benimsetilmiştir. Günümüzde Türk dilleri Latin alfabesiyle yazılabilse dahi yine Kiril alfabesiyle kullanımları bulunmaktadır. Özellikle Kırgızca ve Kazakça gibi Rusçanın da anadil olarak geçerli olduğu ülkelerin dillerinde Kiril alfabesi kullanımına daha sık rastlanmaktadır.

kiril alfabesi kullanan ülkeler

Kiril Alfabesi Kullanan Ülkeler

Kiril alfabesi (https://www.britannica.com/topic/Cyrillic-alphabet) günümüzde Rusya başta olmak üzere, Beyaz Rusya (Belarus), Ukrayna, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan’da kullanılmaktadır.

Rusça Çeviri Hizmetimiz

Çeviri Çözümleri, Kiril alfabesi denildiğinde ilk akla gelen çeviri işlemi Rusçadır. Çeşitli uzmanlık alanlarında kadrosunda bulundurduğu Rusça tercümanlarıyla birçok alanda Rusça çeviri hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda resmi belgeleriniz için Rusça yeminli tercüme ve Rusça noter onaylı tercüme hizmetini müşteriyle buluşturmaktadır.

Bulgarca Çeviri Hizmetimiz

Hem Bulgarca hem de Türkçeye iyi derece hakim Bulgarca tercümanlarımızla Bulgarca Türkçe çeviri ve Türkçe Bulgarca çeviri hizmetimiz bulunmaktadır. Resmi kurumlara ibraz edeceğiniz belgeleriniz için Bulgarca yeminli tercüme ve Bulgarca noter onaylı tercüme hizmeti sağlanmaktadır.

Ukraynaca Çeviri Hizmetimiz

Çeviri Çözümleri, aynı zamanda Ukraynaca çeviri, Ukraynaca yeminli tercüme ve Ukraynaca noter onaylı tercüme hizmeti sağlamaktadır. Ukraynaca tercümanlarımız teknik, akademik, hukuki, tıbbi vb. birçok alanda uzman kişilerden oluşmaktadır.

eski dönem kiril alfabesi

Kiril Alfabesi Çeviri Nasıl Yapılır?

Kiril alfabesi çevirisi yapmak için çeşitli online araçlar veya programlar kullanılabilir. Bunlar, bir metni Kiril alfabesiyle yazılmış metne dönüştürebilir veya Kiril alfabesiyle yazılmış bir metni farklı bir alfabeye dönüştürebilirler.

Örneğin, bir metni Kiril alfabesiyle yazılmış metne dönüştürmek için Google Çeviri gibi online araçları kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Google Çeviri sayfasını açın (https://translate.google.com/)
  2. Dil seçenekleri bölümünden Kaynak Dilini seçin.
  3. Kiril alfabesiyle yazılmış metni kopyalayıp yapıştırın.
  4. Hedef Dil seçeneğinden çevrilecek dilinizi seçin.
  5. Google Çeviri, metni Kiril alfabesiyle yazılmış metne çevirecektir.

Benzer şekilde, Kiril alfabesiyle yazılmış bir metni farklı bir alfabeye dönüştürmek için de yine online araçlar veya programlar kullanabilirsiniz. Örneğin, aynı adımları takip ederek metni Türkçe’ye çevirebilirsiniz.

Ancak, bu tür çeviriler her zaman tam olarak doğru olmayabilir. Çünkü dil bilgisel yapılar, sözcük anlamları ve dil özellikleri değişiklik gösterir. Bu nedenle, özellikle uzun ve karmaşık metinlerde, profesyonel bir çeviri hizmeti kullanmak daha doğru sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır.

Kiril Alfabe ile Yazılan Diğer Çeviri Dillerimiz

Kırgızca çeviri, Kazakça çeviri, Makedonca çeviri, Sırpça çeviri vb. Kiril alfabesi özellikleri ile yazılan tüm dillerde çeviri hizmetimiz bulunmaktadır. Çeviri Çözümleri, uzman olduklara dillere ileri derecede hakim tercümanları kadroda bulundurmaktadır.

Çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve teklif talepleriniz için  info@ceviricozumleri.com mail adresimiz ile veya 0553 910 31 32 numaralı GSM/Whatsapp/Telegram hattımız veya 0212 221 45 21 numaralı kurumsal hattımız aracılığıyla da bizlere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler