Pazar, Ocak 29, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriKiril Alfabesi Türkçe Çeviri

Kiril Alfabesi Türkçe Çeviri

Kiril alfabesi Türkçe çeviri, Kiril alfabesi yaygın bir biçimde Slav dillerinin yazılışında kullanılan alfabedir. Aziz Kiril ve kardeşi Metodius tarafından 9. Yüzyılın ilk çeyreğinde oluşturulmuştur. Azizi Kiril ve Metodius günümüzde Kiril alfabesi diye bilinen alfabeyi Orta Çağ Yunan alfabesinin temelinde geliştirerek Slav dillerinde bulunan sesleri de buraya ekleyerek geliştirmişlerdir.

kiril ve metodius kardeşler

Kiril Alfabesi Türkçe Çeviri Ne Demek?

Kiril alfabesi Türkçe Çeviri veya Kiril alfabesi çeviri ifadesi ile Kiril alfabesiyle yazılan dillerinin Türkçeye çevirisinden söz edilmektedir. Çeviri Çözümleri, Rusça, Bulgarca, Ukraynaca, Makedonca vb. Kiril alfabesiyle yazılan tüm diller için çeviri hizmeti sunmaktadır.

Türk Dillerinde Kiril Alfabesi ve Kullanımı

Kiril alfabesi kullanan ülkeler listesinin başında orta Asyada yer alan Türk devletlerini ve Balkan ülkelerinden bazılarını sayabiliriz. Özellikle Sovyet Rusya döneminde birçok Türk devletlerine Kiril alfabesi benimsetilmiştir. Günümüzde Türk dilleri Latin alfabesiyle yazılabilse dahi yine Kiril alfabesiyle kullanımları bulunmaktadır. Özellikle Kırgızca ve Kazakça gibi Rusçanın da anadil olarak geçerli olduğu ülkelerin dillerinde Kiril alfabesi kullanımına daha sık rastlanmaktadır.

kiril alfabesi kullanan ülkeler

Kiril Alfabesi Kullanan Ülkeler

Kiril alfabesi (https://www.britannica.com/topic/Cyrillic-alphabet) günümüzde Rusya başta olmak üzere, Beyaz Rusya (Belarus), Ukrayna, Bulgaristan, Makedonya, Sırbistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan’da kullanılmaktadır.

Rusça Çeviri Hizmetimiz

Çeviri Çözümleri, Kiril alfabesi Türkçe çeviri denildiğinde ilk akla gelen çeviri işlemi Rusçadır. Çeşitli uzmanlık alanlarında kadrosunda bulundurduğu Rusça tercümanlarıyla birçok alanda Rusça çeviri hizmeti sağlamaktadır. Aynı zamanda resmi belgeleriniz için Rusça yeminli tercüme ve Rusça noter onaylı tercüme hizmetini müşteriyle buluşturmaktadır.

Bulgarca Çeviri Hizmetimiz

Hem Bulgarca hem de Türkçeye iyi derece hakim Bulgarca tercümanlarımızla Bulgarca Türkçe çeviri ve Türkçe Bulgarca çeviri hizmetimiz bulunmaktadır. Resmi kurumlara ibraz edeceğiniz belgeleriniz için Bulgarca yeminli tercüme ve Bulgarca noter onaylı tercüme hizmeti sağlanmaktadır.

Ukraynaca Çeviri Hizmetimiz

Çeviri Çözümleri, aynı zamanda Ukraynaca çeviri, Ukraynaca yeminli tercüme ve Ukraynaca noter onaylı tercüme hizmeti sağlamaktadır. Ukraynaca tercümanlarımız teknik, akademik, hukuki, tıbbi vb. birçok alanda uzman kişilerden oluşmaktadır.

eski dönem kiril alfabesi

Kiril Alfabe ile Yazılan Diğer Çeviri Dillerimiz

Kırgızca çeviri, Kazakça çeviri, Makedonca çeviri, Sırpça çeviri vb. Kiril alfabesi özellikleri ile yazılan tüm dillerde çeviri hizmetimiz bulunmaktadır. Çeviri Çözümleri, uzman olduklara dillere ileri derecede hakim tercümanları kadroda bulundurmaktadır.

Kiril alfabesi Türkçe ve diğer çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi ve teklif talepleriniz için  info@ceviricozumleri.com mail adresimiz ile veya 0553 910 31 32 numaralı GSM/Whatsapp/Telegram hattımız veya 0212 221 45 21 numaralı kurumsal hattımız aracılığıyla da bizlere ulaşabilirsiniz.

 

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

İngilizce Sözlük Çeviri

Hızlı Çeviri

Belge Çeviri

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme