MEBBİS – Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemi Giriş

Mebbis, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim sistemlerinin kısaltılmış adıdır. Ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından çevrimiçi olarak internet üzerinden sağlanan hizmetlerin araştırma, geliştirme ve hizmete sunulması işlemlerinin gerçekleştirildiği uygulamalar sistemi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Mebbis MEB Bilgi işlem Grup Başkanlığı’na bağlı olarak hizmet vermektedir. Mebsis’in sunduğu başlıca hizmetler e okul, e–okul veli bilgilendirme sistemi, e-personel, e- taşınır, e- akademi en bilinen uygulamalardandır. Bunların yanı sıra personelin kullanımına sunulmuş olan, daha pek çok uygulamalara da sistemin içinde yer almaktadır. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde, internetin sağlamış olduğu imkânlardan en iyi şekilde yararlanmayı amaç edinerek hem velilerin hem yetkililerin hem de personelin hizmetine sunduğu bu uygumlalar, istenilen bilgilere en hızlı ve doğru şekilde güvenli bir ortamda ulaşılmasını sağlamaktadır.

mebbis giriş sistemi

Personel Özlük işlemlerinin takibi, izin ve rapor durumlarının takibi sistem sayesinde sağlanabilmektedir. Mebbis uygulama sisteminde, velilerin hizmetine sunulan E – Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Projesi ise velisi oldukları öğrencilerin,  çocuklarının ilgili eğitim öğretim yılı için olan alacakları dersleri, bu derslerinin öğretmenlerini, haftalık ders programlarını, derslerin başlangıç ve bitiş saatlerini, velisi olduğu öğrencinin özürlü ya da özürsüz olarak okula devamsızlıklarını yakından takip etme imkânına sahip olurlar. Tüm bunlara ek olarak okul tarafından özel ya da genel olarak yapılan duyurulara da sistem aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Tüm sistemlerin ve uygulamaların yeni yeni oturmaya başladığı ve uygulamanın da daha yeni olması da düşünülürse her geçen gün daha fazla kesime hitap etmektedir.

Uygulama alanları ve uygulamaların işlerliği her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte bilgi güvenliği de bu alanda büyük önem taşımaktadır. Hem uygulamaların güvenliği hem de uygulamaların içeriği bilgi ve belgelerin güvenliği internet ortamında çok daha büyük önem taşımaktadır. Bu konu, bilgi ve belgelerin güvenliği konusu Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı çalışanları tarafından en öncelikli hedefler arasındadır. Çünkü öğrencilerin ve çalışan personelin bilgilerinin en iyi şekilde korunması, korunurken de gerekli birimler ile paylaşılması esası çerçevesinde hizmetin yürütülmesi gereklidir. Mebbis girişi için tıklayınız

Mebbis Şifresi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önemli adımlarından MEBBİS plân çalışmalarından e-kayıt, e-burs, e-mezun, e-sınav gibi projeler uygulamaya girmiştir. MEB hizmetlerine web temelli yazılımlarla daha pratik ulaşılabilir hale gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı çeşitli modüllerle birlikte ilave olarak okul ve öğrencilerine yönelik geniş bir proje olan E-Okul projesi de yürürlüğe sunmuştur. Bu sayede veliler öğrencilerin karnelerini ve notlarını inceleyebilir ve bu sayede öğrenci notları hakkında kesin bilgilere ulaşılabilir. Bir yönden de öğretmenler ve okul hakkındaki istek ve önerilerini bu sistem aracılığıyla Milli eğitim bakanlığına iletebilirler, görüşlerini bildirebilirler. Ayrıca mebbis modülleri arasında, yönetici modülü, eğitici bilgisayar formatör modülü, öretmen hizmet modülü, MEB erişim modülü, performans ölçme değerlendirme, TKB modülü, ram modülü, özürlü bireyler için modül, özel öğretim kurumları modülü, egitek sınav modülü, döner sermaye modülü, kitap seçme modülü, e-Burs Modülü, Mebbis Sorgu Modülü, Mebbis giriş ve daha birçok alanda bölümler bulunmaktadır.

Çeşitlenen modüller ve günlük hayatta her işin şifre ile yapıldığı zamanımızda bazen bu şifreler unutulabiliyor. Bazen bir çok okul ve kurumlarında memur ve öğretmenlerin yer değişikliklerinden ve hatalı şifre değiştirmelerinden ötürü devamlı güçlük yaşanmaktadır. MEBBİS ve e-okul şifreleri ile ilgili çıkan problemler, yöneticileriler aracılığıyla ilçe yöneticileri, kurum yetkilileri ile telefonla görüşülerek halledilmekteydi.  Bu da sistemin şifrelerinin güvenliği açısından sıkıntılar doğurmaktaydı. Bundan böyle mebbis şifresi ve E okul veli bilgilendirme sistemi şifreleri unutanlar, kaybedenlere şifreleri telefon ile verilmeyecek, şifre beklentilerini çalıştıkları kurumun resmi e-posta adresinden şifremi unuttum şeklinde istenebilecek ve aynı gün içerisinde yeni şifresi kendisine e-posta yoluyla bildirilecektir.  Kişisel mebbis şifresi unutulduğunda yada kaybolduğunda çalıştıkları okul idaresine başvurarak kısa bir süre içerisinde yeni mebbis şifresi alabilinecek. Okul şifresini unutulduğunda da ilçe MEB yetkililerine şifre talebi iletilecektir. Şayet yönetici mevkiindeki biri şifresini unutursa mebbis yönetici işlemlerine girerek özel menüden okul şifresi ile yeni şifrelerini oluşturabilirler.  Mebsis sistemi ile ilgili işlemlerinizi halledebilmeniz için kolaylıkla şifre alabilir, şifre unutulması halinde yeni şifre alımınızı kolaylıkla sağlayabilirsiniz. https://mebbis.meb.gov.tr/sifrehatirlat.aspx

İlgili Makaleler