Çarşamba, Şubat 24, 2021
Yeminli Tercüme Bürosu
Ana Sayfa Çeviri Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport İşlemleri, Pasaport İçin Gerekli Evraklar...

Pasaport Nasıl Alınır? Pasaport İşlemleri, Pasaport İçin Gerekli Evraklar…

Seyahat etmek, sırt çantasını kapıp yeni ülkeler yeni kültürler yeni diller edinmek. Artık birçok insan ilk fırsatta yurt dışı tatil planları yapıyor. Dünyayı keşfetmeyi seviyorsanız ilk yapmanız gereken bir pasaport edinmek ve artık hemen her bütçeye göre değişik tatil planları ve tatil rotaları mevcut.

Bordo pasaportlular 102 ülkeye, yeşil pasaport hamili kişiler 160 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorlar. Öncelikle hangi tür pasaport almak konusunda emin deği iseniz pasaport türleri ile başlayalım.

2 Nisan 2018 tarihine kadar pasaportlar emniyet müdürlüklerinden alınıyordu. Ancak bu tarihten sonra ehliyet ve kimlik gibi pasaportlar da nüfus müdürlüklerinden alınıyor.

Pasaport Türleri ve Kimler Hangi Pasaportu Alabilir?

Türkiye’de 4 pasaport türü bulunmaktadır.

  Bordo Pasaport (Umumi Pasaport)

  Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

  Gri Pasaport (Görev/Hizmet Pasaportu)

  Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Bunların dışında geçici pasaport ya da seyahat belgesi ile de seyahat etmek mümkün. Ancak geçici pasaport ve seyahat belgesi sınır dışı edilenlere ülkelerine dönmesi için, ya da yurt sışında pasaport kaybedenlere, pasaportunun son geçerlilik tarihi dolan kişilere tek seferlik kullanım için çıkarılan istisnai belgelerdir.

  Bordo Pasaport (Umumi Pasapot)

Bordo Pasaport Kimlere Verilir?

Bordo pasaport, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının edinebileceği pasaport türüdür. Pasaport çıkarmaya herhangi bir engel ya da yasağı bulunmayan her meslek, yaş ve iş grubundan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alabileceği pasaport türüdür. Eğer yeşil, gri, siyah pasaport alma hakkınız yok ise almanız gereken ve alabileceğiniz pasaport türü bordo pasaporttur.

Bordo pasaport hamili kişiler dünyada 102 ülkeye vizesiz giriş yapabilirler.

  Yeşil Pasaport (Hususi Pasaport)

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaport, kadro derecesi 1,2 ya da 3 olan devlet memurlarına ve eski bürokratlara verilmektedir. Yeşil pasaport çıkarma hakkı olan devlet memurları görevden çekildikleri ya da emekli olduktan sonra da yeşil pasaport hakkını muhafaza edebiliyor.

Yeşil pasaport hamili kişiler neredeyse tüm Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebiliyor. Toplamda 130 ülkeye vizesiz ya da sınır kapısında vize alarak ya da online vize alarak giriş yapabilmektedirler.

  Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu)

Gri Pasaport (Hizmet Pasaportu) Kimlere Verilir?

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayan ve resmi kurumlar tarafından belirlenen görev kapsamında yurt dışına gönderilen kişilere gri pasaport verilir. Gri pasaport hamili kişiler görev sürü içinde bazı aile bireyleri yeşil pasaport alma hakkına sahip olurlar.

  Siyah Pasaport (Diplomatik Pasaport)

Siyah Pasaport Kimlere Verilir?

Siyah pasaport, TBMM meclis üyeleri, bakanlar, orgeneraller, valiler ve büyükşehir belediye başkanları gibi üst düzey devlet erkanı kişilere görev süresi boyunca sağlanan pasaporttur. Siyah pasaport hamili kişilerin görev süresi boyun aile bireylerinden bazılarının yeşil pasaport edinme hakkı bulunmaktadır.

Pasaport Çıkarma İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Pasaport Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

Pasaport edinme sürecinde ilk yapılması gereken ihtiyaç duyulan evrakları hazırlamaktır. Pasaport için gerekli belgeler;

  Nufus cüzdanı/kimlik aslı

  2 adet biyometrik fotoğraf

  Eski pasaportlar

  Pasaport harcı ve pasaport bedeli dekontları

  Pasaport hamili kişi reşit değil ise ya da engeli var ise muvaffakatname hazırlanması gerekmektedir.

  Gerekli Evrakların Toplanması

Pasaport başvurusu yapılmadan önce öncelikle yukarıda gerekli evrakları edinmek gerekmektedir. Gerekli evrakları edinmek ve teslim etmek için hazır etmek gerekmektedir.

  Pasaport Geçerlilik Süresini Belirlemek

Pasaportların minimum 6 ay ve 1 yıl maksimum 10 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. 2019 yılı pasaport bedelleri;

Harç ve defter bedelleri (2019):

Süre Harç Bedeli Defter Bedeli Toplam

6 Ay 170,00 TL 133,50 TL 303,50 TL

1 Yıl 248,40 TL 133,50 TL 381,90 TL

2 Yıl 405,50 TL 133,50 TL 539,00 TL

3 Yıl 575,90 TL 133,50 TL 709,40 TL

4-10 Yıl 811,60 TL 133,50 TL 945,10 TL

  Nüfus Müdürlüğü Pasaport Başvuru Randevusu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden pasaport başvuru randevusu alınır. Pasaport randevusu için Alo 199 Vatandaş Etkileşim Merkezi telefon numarasını arayarak da gerçekleştirilebilir. Randevu portalından ehliyet ve kimlik randevuları da alınabildiği için işlem yaparken dikkatli olunması gerekir. Pasaport randevu al ibaresini seçtikten sonra adım adım ilerleyerek gerekli bilgiler girilir ve randevu oluşturulur. Pasaport randevusunu ulaşımın mümkün olduğu en randevu zamanı en müsait ilçe nüfus müdürlüğünden nüfus müdürlüğü pasaport randevu alabilirsiniz.

Psaport Randevuda Neler Yapılıyor?

Pasaport randevu saatinde nüfus müdürlüğünde gerekli evraklar ile olunması gerekmektedir. Pasaport başvuru işlemleri bireysel olarak gerçekleştirilmektedir. Daha önce parmak izi kaydı yok ise parmak izi alınır.

  Pasaport Teslimatı

İşlemleri tamamlanan pasaportlar kargo ile başvuru sırasında belirtilen adrese iletilmektedir. Pasaportun basılıp teslim edilmesi başvuru sürecinden sonra yaklaşık 10 gün içinde gerçekleşmektedir. Pasaportun iletildiği tarihte adreste kimse bulunmaması durumunda ikinci kez adrese tekrar gidirlir ve bu kez de kimse bulunmaz ise en yakın ptt şubesinde 7 gün bekletilmek üzere iade edilir. Bu süreç içerisinde de alınmazsa başvurulan nüfus müdürlüğüne pasaport iade edilir.

Başvuru sonrasında pasaport işlemleri Pasaport Randevu Portalı üzerinden takip edilebilir.

Sırada Güzel Bir Tatil Planı Var

Tüm bu işlemler sonrasında seyahat planları yapılmaya başlanır ve eğer vize gerektiren ülkeye seyahat planlanacaksa vize evrakları hazırlanır ve randevu ve başvuru süreci gerçekleştirilir. Bu anlamda vize işlemleri konusunda talep edilen vize tercüme ve vize çeviri işlemleri gerekmektedir. Beşvuruda bulunulacak ülkenin diline göre gerekli evrakların yeminli tercüme ya da noter onaylı tercümesi yaptırılarak konsolosluğa iletilir.

Pasaport Başvuru Sözleşmeli Bankalar

• AKBANK T.A.Ş.• FİNANSBANK A.Ş.• TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş.• AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş. • HSBC BANK A.Ş. • TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş.• ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. • ICBC TURKEY BANK A.Ş.• TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.• ALTERNATİFBANK A.Ş.• ING BANK A.Ş. • TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.• ANADOLUBANK A.Ş.• KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.• TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.• ARAP TÜRK BANKASI A.Ş.• ODEA BANK A.Ş.• TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. • CITIBANK A.Ş. • ŞEKERBANK T.A.Ş.• VAKIF KATILIM BANKASI A.Ş.• DENİZBANK A.Ş.• T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.• YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.• BURGAN BANK A.Ş.• TURKISHBANK A.Ş.• ZİRAAT KATILIM BANKASI A.Ş.• FİBABANKA A.Ş.• TURKLAND BANK A.Ş. • PTT ŞUBELERİ

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi kurulduğu günden bu yana Perpa Ticaret Merkezi çatısı altında tüm müşterilerine ihtiyaçları doğrultusunda vize evrakları tercüme ve vize evrakları çeviri konusunda geniş bir kadro ile uygun fiyat, kalite ve hızlı tercüme anlayışı ile hizmet sunmaktadır.

Yeminli tercüme ve yeminli çeviri hizmetlerimiz hakkında detaylı bigli ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr adresimizden ya da info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan kurumsal müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR