Pazartesi, Mart 1, 2021
Yeminli Tercüme Bürosu
Ana Sayfa Çeviri Pasaport Tercümesi ve Pasaport Çevirisi

Pasaport Tercümesi ve Pasaport Çevirisi

Pasaport Tercümesi ve Çevirisi Nedir?

Kendi ülkesi haricinde başka ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlar yanlarında pasaport bulundurmak zorundadır. Pasaport gitmek isteğiniz ülkelere giriş ve çıkışlarda kimlik yerine geçen resmi belge olarak tanımlanabilir.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Mesleki durumlara ve statülere göre pasaportlar 4’e ayrılmaktır:

Yeşil (Hususi) Pasaport

Bordo (Umuma Mahsus) Pasaport

Siyah (Diplomatik) Pasaport

Gri (Hizmet) Pasaport

Yeşil (Hususi) Pasaport Nedir?

Bakanlara ve birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapmakta olan devlet memurlarına ve 25 yaşını doldurmadığı sürece çocuklarına verilen pasaport türüdür. Yeşil pasaport aracılığıyla çoğu ülkeye vizesiz olarak giriş yapılabilmektedir.

Bordo (Umuma Mahsus/Umumi) Pasaport Nedir?

Türk vatandaşlarının ve KKTC vatandaşlarının alabileceği pasaport türüdür. Yaş farkı gözetmeden herkes için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Umumi (bordo) pasaportlar en az 6 ay süreyle, 18 yaşından küçükler için en çok 5 yıl süreyle, 18 yaşından büyük olanlar için ise en çok 10 yıl süreyle verilmektedir.

Siyah (Diplomatik) Pasaport Nedir?

Büyükelçiliklerde ve konsolosluklarda görev yapan diplomatlara, TBMM üyelerine, valilere, belediye başkanlarına, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtaylara, üst düzey devlet kadrolarına verilmek üzere düzenlenen pasaport türüdür. Siyah (diplomatik) pasaportlar için hiçbir harç ödenmemektedir.

Gri (Hizmet) Pasaportu Nedir?

Yeşil ya da siyah pasaportu olmayıp, hükümet tarafından ya da hususi idareler ve belediyeler tarafından resmi bir görev ile yurtdışına gönderilen kişilere ve 25 yaşına kadar çocuklarına verilen pasaport türüdür.

Pasaport Başvuru Evrakları Nelerdir?

Kimlik (Bordo, Yeşil, Gri)

2 adet biyometrik fotoğraf (Bordo, Yeşil, Gri)

Varsa eski pasaportlar (Bordo, Yeşil)

Pasaport harcı dekontu (Bordo)

Defter ücreti dekontu (Yeşil, Gri, Bordo)

Matbu talep formu ve kaşeli belge orjinali (Yeşil)

Başvuru yazısı (Yeşil, Gri)

Hizmet damgalı pasaport için talep formu (Gri)

Pasaport Tercümesi, Pasaport Çevirisi Neden Gereklidir?

Pasaportunuzun,

Vize işlemleri için,

Bazı ülkelere giriş için (Libya gibi),

Ülkenin resmi dili baskın bir dil değilse,

Vatandaşlık işlemleri için,

Yabancı uyruklu kişilerde kimlik görevi teşkil ettiği için,

isteyen kurumun türüne göre noter onaylı tercümesine ya da yalnızca yeminli tercümesine ihtiyaç vardır.

Çeviri işlemi gerçekleştirilen pasaport noter onayına tabi ise 2 nüsha halinde (kişinin talebine göre nüsha sayısı artabilir) düzenlenir. Tercümanın bağlı bulunduğu noterliğin adının, ilgili noterlikte imzaya yetkili olan katibin adının, tercümanın adının ve ikametgah adresinin yer aldığı bir yazı tercümesi gerçekleştirilen pasaporta eklenmesi gerekmektedir. Sonrasında çevirinin aslına uygun olarak kaynak dilden hedef dile çevrildiğine dair ibare, yeminli tercümanın adı soyadı, imzası ve noterliğe bağlı yeminli tercüme ofisinin kaşesi pasaport tercümesi üzerinde bulunmalıdır. Tüm bu işlemler gerçekleştikten sonra pasaport tercümesi noter tasdiki için hazır hale getirilmektedir. Bazı kurumlar noter onayı talep etmemektedirler. Bu durumda tercümesi üzerinde yeminli tercüman adı soyadı, imzası ve bağlı bulunduğu tercüme bürosunun kaşesinin bulunması yeterlidir.

Acil Pasaport Tercümesi İşleriniz için Okeanos…

Okeanos Tercüme şirketi vize işlemleri ya da vatandaşlık işlemleriniz için zamandan tasarruf etmek ve işlerinizi kolaylıkla halledebilmeniz adına pasaport tercümelerinizi uzman tercüme ekibiyle uygun fiyat, zamanında teslimat politikası dahilinde gerçekleştirmektedir.

Şirket kuruluş işlemleri için ticaret odalarında, vekaletnameler ve imza beyanları için noterliklerde pasaport tercümesine ihtiyaç duyulmaktadır. Tam da bu nokta da Perpa Ticaret Merkezi nde, İTO Perpa ve Beyoğlu 25.Noterliği’ne yalnızca bir iki kat uzaklıkta yer alan Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme şirketi işlemlerinizin hızlı halledilmesi anlamında sizlere kolaylık sağlayacaktır.

Noter onaylı pasaport tercümesi hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak ve fiyat teklifi almak için www.okenostercume.com.tr adresimizden bizlere ulaşabilir, info@okeanostercume.com.tr adresimize e-posta gönderebilir ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ve 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcimizle iletişim sağlayabilirsiniz.

GÜNCEL YAZILAR