Tez Nasıl Yazılır?

Tez nasıl yazılır sorusu çok geniş cevabı olan bir sorudur. Bu cevap genel hatları ile birkaç başlık altında toplanmıştır. Bunları sizler için kısaca derleyerek hazırladık… İşte tez nasıl yazılır sorunuzun cevabı:

Tez Konusu Nasıl Bulunur?

  1. İlk olarak tezin hangi konu üzerine yazılacağı belirlenmelidir. Bu konuyu ilgi duyduğunuz alanlardan seçmelisiniz. Aynı zamanda da seçtiğiniz konunun kaynaklarının çok olmasına ve bu kaynakların kolay erişilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü kaynak kıtlığı yaşamak tezi oldukça zor bir yola sokacaktır. Ne kadar çok kaynağa erişim sağlanırsa o kadar çok bilgi toplanacaktır. Bu da sizin yeni bir şeyler ortaya koymanıza ışık tutacaktır.

tez nasıl hazırlanır

Tez Nasıl Hazırlanır?

  1. Seçtiğiniz konunun sınırlarını belirlemelisiniz. Seçtiğiniz konuyu alt başlıklara ayırarak sınırlandırmalısınız. Daha sonra bu sınırlandırmalardan yola çıkarak kaç sayfa yazacağınıza ve hangi başlıklara ne kadar yer vereceğinize karar vermelisiniz. Bu sayede seçtiğiniz konunun içinde kaybolmayacak ve gereksiz bilgilerden kaçınmış olacaksınız.

Seçmiş Olduğunuz Konuya Dair Hipotez…

  1. Seçmiş olduğunuz konuya dair ortaya bir hipotez koymalısınız. Hipotezinizi ortaya koymadan önceden mutlaka seçmiş olduğunuz konuyu araştırın ve konu hakkında okumalar yapın. Çünkü hipotezinizi yaptığınız okumalar ışığında ortaya koymalısınız.

Araştırma Tekniği Seçmelisiniz…

  1. Hangi araştırma metodunu kullanacağınıza karar vermelisiniz. Kütüphane araştırması, anket ve mülakat gibi birçok araştırma metodları bulunmaktadır. Tezinizi yazmaya başlamadan önce bu araştırma metodları hakkında bilgi edinmeli ve kendi araştımanıza en uygun olanı seçmelisiniz.

adım adım tez nasıl yazılır

Çalışma Planınızı Hazırlayın…

  1. Kendinize bir çalışma planı hazırlamalısınız. Çalışmanızı nasıl yürüteceğinize dair elinizde bir çalışma planı bulunmalıdır. Bu plan sayesinde tüm araştırılacak konular ve yapılacak okumalar belli bir sıraya konulacaktır. Çalışma planı sayesinde tez yazımı daha programlı bir şekilde ilerleyecektir. Tez planı sizin için başarıya gidecek yolun anahtarıdır…

Kaynak Listesi Oluşturmalısınız…

  1. Çalışmanızda kullanmayı düşündüğünüz tüm kaynakların bir listesini yapmalısınız. Geçici olarak oluşturmuş olduğunuz bu kaynakça okumalarınızı yaparken size kolaylık sağlayacaktır. İlerledikçe geçici kaynakçaya eklemeler yapabilir veya içerisinden kaynaklar çıkartabilirsiniz.

Mutlaka Okumalar Yapmalısınız…

  1. Oluşturmuş olduğunuz geçici kaynakça doğrultusunda ve hipotezinizi de göz önünde tutarak okumalar yapmalısınız. Geçici kaynakça sayesinde okumalarınız planlı bir şekilde ilerleyecektir. Aynı zamanda okuma yaparken bu okumalar ışığında kendi fikirlerinizi de ortaya koyarak notlar almalı ve yazmaya başlamalısınız.

Okulunuzun Tez Yazım Kılavuzunu İnceleyin…

  1. Tez yazım aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken konu tez yazım kılavuzudur. Tez yazım kılavuzları üniversiteden üniversiteye farklılıklar göstebileceği için kendi üniversitenizin tez yazım kılavuzunu okumalı ve iyice anlamalısınız.

Tez Yazımı Düzenlemesi…

  1. Tezin yazımı bittiğinde ise tez yazım kılavuzunda edindiğiniz bilgiler ile tezinizi düzenlemelisiniz.

Finalde İntihal Oranınızı Kontrol Edin…

  1. En son aşamaya gelindiğinde ise tezin intihal oranına bakılır ve danışmana teslim edilir. Turnitin programının (benzerlik raporu) sonucuna göre teziniz onaylanır veya onaylanmaz. Bu yüzden intihale düşmemek için özgün yazılar yazmaya büyük önem vermelisiniz.

Akademik tez çevirisi için tıklayınız…

Başarılar dileriz…

Tez Nasıl Yazılır?

Çeviri Çözümleri

0212 221 45 21 & 0553 910 31 32

İlgili Makaleler