Perşembe, Mayıs 13, 2021
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaÇeviriTıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri

Tıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri

Tıp, canlı hayatı ile en direkt etkileşimi olan alandır. Bu nedenle bu alanda yapılan her çalışmada olduğu gibi çeviri işlemleri de büyük dikkat ve önem gerektirmektedir. Bu anlamda tıbbi tercüme ve tıbbi çeviri uzmanlık gerektiren bir çeviri türüdür.

Ülkemizde ve dünya’da farklı bölgelerde, gerek çeşitli hastalıklar gerekse de bilimsel araştırma ve çalışmalar gereği profesyonel anlamda çeviriler veya tercümeler yapılmaktadır. Bu kapsamda, yapılmakta olan çeviri ve tercümeler alanlarında uzmanlaşmış olan deneyimli tıbbi çevirmen veya tıbbi tercüman tarafından yapılmaktadır.

Tıbbı Tercüme ve Çevirinin Önemi…

Takdir edilmektedir ki, tıbbi çeviri de ülkemiz dahilinde özellikle tıp ve medikal alanında uzmanlaşmış, terminolojiye hakim, kendisini gerek çalışmaları ile gerekse de eğitim açısından kanıtlamış olan bireylerce tıbbi çeviriler yapılmaktadır. Dünya üzerinde gelişen tıp teknolojileri, tedavilerde bilimsel araştırmalar ve hastalıklar neticesinde sayısız metin ve belge oluşturulmaktadır. Bütün bu metinler farklı ülkelerde kullanımı amacıyla farklı dillere tercümeleri yapılmaktadır. İster bilimsel bir makale olsun, isterseniz de bir ameliyat raporu veya MR sonucu olsun, bütün bu metinlerin farklı dillerde tercümelerine günlük olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı bir ülkede, farklı bir kurum ve doktor tarafından uygulanacak olan tedavilerde kullanılacak olan raporlar veya aranan tedavi şeklinde incelenecek bir yayın, bu ve benzeri bir çok sebepten dolayı doğru tıbbi tercüme çok önem taşımaktadır.

Profesyonel Tıbbi Çeviri

Tıp tarihin en eski bilimlerinden biridir. Yıllar içerisinde teknoloji ile birlikte birçok teknik, sistem değişmiş ve ciddi gelişmeler yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Çeviri yapan bir tercüman ya da editör bu alandaki gelişmeler ve güncellemeler konusunda bilgi sahibi olmalı ve araştırmacı yönü kuvvetli olmalıdır. Günümüzde, teknolojinin ve iletişimin gelişmesinden dolayı insanlar rahatlıkla referans çevrelerinden veya internet üzerinden araştırma yapabilmekte ve aradıklarına kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Bu anlamda, internette sayısız bilgi, doküman veya yayın bulunmaktadır. İster hastalıklar hakkında bilgi olsun, isterse de tedavi şekli veya aradığı tedaviyi sunan kurum veya kuruluş olsun, bütün bilgilere diledikleri zaman ulaşabilmektedirler.

Tıbbi Çeviri Emek ve Deneyim Gerektirir…

Özellikle ülkeler arası sağlık turizminin, tıp teknolojilerinin ve akademik çalışmaların artması ile birlikte tıbbi tercüme ciddi oranda, profesyonellik gerektiren bir meslek halini almıştır. Genel anlamda, çeviri bürolarında hizmet vermekte olan ve medikal düzeyde son derece etkin düzeyde bilgiye sahip olan tercümanlar tarafından yapılmakta olan tıbbi tercümeler, özellikle son yıllarda, sağlık alan ve kapsamında ciddi bir öneme sahiptir.

Tıbbi çeviri öncesinde terminoloji sözlüğü çıkarılır ve ön hazırlık yapılmaktadır. Kitap, dergi, sağlık raporları, ameliyat raporları, konsültasyon raporları, labratuvar sonuçları gibi evrakların çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Çeviri yapan tercümanlar tıp alanında eğitim almış ve saha deneyimi olan kişilerden oluşmaktadır.

Tercümesi Talep Edilen Metinlerden Bazıları :

 • Tıp kitapları tercümesi
 • Tıbbi dergilerde yayınlanan makale tercümesi
 • Akademisyenlerin yurt dışında yayınlatmak istediği tıbbi makalelerinin tercümesi
 • Tıp dünyasında yaşanan güncel değişim ve gelişmeler ve haber tercümesi
 • Tıbbi rapor tercümesi (kan tahlilleri, biyokimya sonuçları, radyoloji, ultrason raporları)
 • Ameliyat raporu tercümesi
 • Heyet raporu tercümesi v.b.
 • Hastane ve Dr. web siteleri
 • Doktor web siteleri
 • Tıbbi cihaz kullanım kılavuzları
 • vb…

Tıbbi Tercümenin Doğruluğundan Kesin Olarak Emin Olunmalı…

Unutulmaması gerekir ki, tıbbi tercüme hata kabul etmeyen bir alandır. Bu kapsamda, hastaya ya da hastalığa dair hasta dosyası, bunun yanı sıra, yine hasta ya da hastalık hakkında genel ve kapsamlı olacak bilgiler detaylı bir şekilde araştırılmakta ve gönderilecek olan dosyalar doğru bir şekilde çevrilmelidir. Bu çeviriler tamamlandıktan sonra farklı bir tercüman veya kontrolör – editör tarafından kontrol edilmelidir.

Tercüme esnasında yapılabilecek olan tek bir hata telafisi olmayacak sonuçlar doğurabilir.  Bu sebepten dolayı tercümede daha fazla titizlik gösterilmelidir.

Tıbbi Çeviri Fiyatları

Tıbbi çeviriler ileri uzmanlık, mesleki deneyim ve zaman açısından öncelik gerektiren çeviri metinleri olmasına rağmen, diğer bütün çeviri metin türleri ile birlikte aynı fiyat üzerinden ücretlendirilmektedir. Herhangi bir ücret farkı talep edilmemektedir.

Çeviri Taleplerinizde Çeviri Çözümleri…

Çeviri Çözümleri tüm tercüme projelerinde olduğu gibi tıbbi çeviri projelerinde de deneyimli tercüman ve editör ekibiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutarak detaylı profesyonel çalışma yürütmektedir. Çeviri Çözümleri, 2013 yılında hak kazandığı ve Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme kalite standartları olan EN 15038 Tercüme Kalite Belgesi ve standartları belgesinin çalışma ve hizmet şartlarını yerine getirerek hizmet vermektedir. Günümüze kadar sayısız uluslar arası yayınlanmış tıbbi makale ve sayısız tıbbi rapor deneyimiyle siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.

Çeviri hizmetlerimiz konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için info@ceviricozumleri.com adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı mobil / whatsapp / telegram hattımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

.

spot_img

GÜNCEL YAZILAR