Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa Çeviri Tıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri

Tıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri

Tıbbi tercüme ve tıbbi çeviri, tıp canlı hayatı ile en direkt etkileşimi olan alandır. Bu nedenle bu alanda yapılan her çalışmada olduğu gibi tıbbi tercüme ve tıbbi çeviri işlemleri de büyük dikkat ve önem gerektirmektedir.

Ülkemizde ve dünya’da farklı bölgelerde, gerek çeşitli hastalıklar gerekse de bilimsel araştırma ve çalışmalar gereği profesyonel anlamda çeviriler veya tercümeler yapılmaktadır. Bu kapsamda, yapılmakta olan çeviri ve tercümeler alanlarında uzmanlaşmış olan deneyimli tıbbi çevirmen veya tıbbi tercümanlar tarafından yapılmaktadır.

Tıbbı Tercüme ve Çevirinin Önemi…

Takdir edilmektedir ki, tıbbi Tercüme‘de ülkemiz dahilinde özellikle tıp ve medikal alanında uzmanlaşmış, terminolojiye hakim, kendisini gerek çalışmaları ile gerekse de eğitim açısından kanıtlamış olan bireylerce tıbbi çeviriler yapılmaktadır. Dünya üzerinde gelişen tıp teknolojileri, tedavilerde bilimsel araştırmalar ve hastalıklar neticesinde sayısız metin ve belge oluşturulmaktadır. Bütün bu metinler farklı ülkelerde kullanımı amacıyla farklı dillere tercümeleri yapılmaktadır. İster bilimsel bir makale olsun, isterseniz de bir ameliyat raporu veya MR sonucu olsun, bütün bu metinlerin farklı dillerde tercümelerine günlük olarak ihtiyaç duyulmaktadır. Farklı bir ülkede, farklı bir kurum ve doktor tarafından uygulanacak olan tedavilerde kullanılacak olan raporlar veya aranan tedavi şeklinde incelenecek bir yayın, bu ve benzeri bir çok sebepten dolayı doğru tıbbi tercüme çok önem taşımaktadır.

Profesyonel Tıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri

Tıp tarihin en eski bilimlerinden biridir. Yıllar içerisinde teknoloji ile birlikte birçok teknik, sistem değişmiş ve ciddi gelişmeler yaşanmış ve yaşanmaya devam etmektedir. Tıbbi tercüme ve çeviri yapan bir tercüman ya da editör bu alandaki gelişmeler ve güncellemeler konusunda bilgi sahibi olmalı ve araştırmacı yönü kuvvetli olmalıdır. Günümüzde, teknolojinin ve iletişimin gelişmesinden dolayı insanlar rahatlıkla referans çevrelerinden veya internet üzerinden araştırma yapabilmekte ve aradıklarına kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Bu anlamda, internette sayısız bilgi, doküman veya yayın bulunmaktadır. İster hastalıklar hakkında bilgi olsun, isterse de tedavi şekli veya aradığı tedaviyi sunan kurum veya kuruluş olsun, bütün bilgilere diledikleri zaman ulaşabilmektedirler.

Tıbbi Tercüme ve Tıbbi Çeviri Emek ve Deneyim Gerektirir…

Özellikle ülkeler arası sağlık turizminin, tıp teknolojilerinin ve akademik çalışmaların artması ile birlikte tıbbi tercüme ciddi oranda, profesyonellik gerektiren bir meslek halini almıştır. Genel anlamda, çeviri bürolarında hizmet vermekte olan ve medikal düzeyde son derece etkin düzeyde bilgiye sahip olan tercümanlar tarafından yapılmakta olan tıbbi tercümeler, özellikle son yıllarda, sağlık alan ve kapsamında ciddi bir öneme sahiptir.

Tıbbi tercüme ve tıbbi çeviri öncesinde terminoloji sözlüğü çıkarılır ve ön hazırlık yapılmaktadır. Kitap, dergi, sağlık raporları, ameliyat raporları, konsültasyon raporları, labratuvar sonuçları gibi evrakların tıbbi tercüme ve çeviri işlemi gerçekleştirilmektedir. Tıbbi tercüme ve çeviri yapan tercümanlar tıp alanında eğitim almış ve saha deneyimi olan kişilerden oluşmaktadır.

Tercümesi Talep Edilen Metinlerden Bazıları :

 • Tıp kitapları tercümesi
 • Tıbbi dergilerde yayınlanan makale tercümesi
 • Akademisyenlerin yurt dışında yayınlatmak istediği tıbbi makalelerinin tercümesi
 • Tıp dünyasında yaşanan güncel değişim ve gelişmeler ve haber tercümesi
 • Tıbbi rapor tercümesi (kan tahlilleri, biyokimya sonuçları, radyoloji, ultrason raporları)
 • Ameliyat raporu tercümesi
 • Heyet raporu tercümesi v.b.
 • Hastane ve Dr. web siteleri
 • Doktor web siteleri
 • Tıbbi cihaz kullanım kılavuzları
 • vb…

Tıbbi Tercümenin Doğruluğundan Kesin Olarak Emin Olunmalı…

Unutulmaması gerekir ki, tıbbi tercüme hata kabul etmeyen bir alandır. Bu kapsamda, hastaya ya da hastalığa dair hasta dosyası, bunun yanı sıra, yine hasta ya da hastalık hakkında genel ve kapsamlı olacak bilgiler detaylı bir şekilde araştırılmakta ve gönderilecek olan dosyalar doğru bir şekilde çevrilmelidir. Bu çeviriler tamamlandıktan sonra farklı bir tercüman veya kontrolör – editör tarafından kontrol edilmelidir.

Tıbbi tercüme esnasında yapılabilecek olan tek bir hata telafisi olmayacak sonuçlar doğurabilir.  Bu sebepten dolayı tercümede daha fazla titizlik gösterilmelidir.

Tıbbi Tercüme ve Çeviri Taleplerinizde Okeanos…

Okeanos Uluslararası Çeviri ve Yeminli Tercüme tüm tercüme projelerinde olduğu gibi tıbbi tercüme ve çeviri projelerinde de deneyimli tercüman ve editör ekibiyle müşteri memnuniyetini ön planda tutarak detaylı profesyonel çalışma yürütmektedir. Okeanos Tercüme, 2013 yılında hak kazandığı ve Avrupa Birliği’nin kabul ettiği tek tercüme kalite standartları olan EN 15038 Tercüme Kalite Belgesi ve standartları belgesinin çalışma ve hizmet şartlarını yerine getirerek hizmet vermektedir. Günümüze kadar sayısız uluslar arası yayınlanmış tıbbi makale ve sayısız tıbbi rapor deneyimiyle siz değerli müşterilerine hizmet vermektedir.

Tıbbi çeviri ve tıbbi tercüme hizmetlerimiz konusunda daha detaylı bilgi ve fiyat teklifi için www.okeanostercume.com.tr & info@okeanostercume.com.tr adresimizden ya da 0212 221 45 21 numaralı telefonumuzdan ya da 0553 910 31 32 numaralı whatsapp hattımızdan müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz.

.

GÜNCEL YAZILAR

Türkçe’nin Dünya Dilleri Arasındaki Yeri

Türkçenin dünya dilleri arasındaki yeri, Türkçe günümüzde edebiyat ve bilim dili olarak görülen birçok dilden eski bir tarih barındırmaktadır. Birçok dünya dilinden daha eski...

Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi, Türkiye son zamanlarda çeşitli ülkelerden göç alan bir ülke konumundadır. Söz konusu durum Türkçe'nin zorunlu veya yalnızca talep doğrultusunda...

Hangi Yabancı Dilleri Öğrenmelisiniz?

Kariyeriniz için hangi yabancı dilleri öğrenmelisiniz? Günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmeler arttıkça ülkeler arası sınırlarda ortadan kalkmıştır. Böylelikle ülkeler arası etkileşim ve iletişim de...

İki Dillilik Nedir?

İki dillilik (Bilingualism) uzun yıllardır var olan olgulardan birisidir. Savaş, göç, iş, eğitim ve evlilik gibi süreçlerin etkisiyle oluşan iki dillilik birçok alanda kendisine...