Yabancı Dil Sınavları

Yabancı dil sınavları, günümüzde belirli bir dilde yetkinliğiniz olduğunu göstermek üzere tasarlanmış birçok sınav sistemi vardır. Bu sınavlar kimi zaman yüksek lisans, doktora gibi yeterliliklerde kullanılırken kimi zaman yeminli tercümanlık ya da bakanlıkların yurt dışı birimlerindeki işlerde gereklidir. Ancak seçtiğiniz sınavın kullanacağınız amaca hizmet etmesi son derece önemlidir. Bunun nedeni, bazı sınavların sadece yurt içinde geçerliliği varken bazı sınavlar ise uluslararası alanda size avantajlar sağlamaktadır. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında kullanılan bazı yabancı dil seviye tespit sınavlarından yazımızda bahsettik.

Türkiye’de Kullanılan Yabancı Dil Sınavları

 Bu sınavlar içerisinde en fazla bilinen ve geçerliliği bulunan sınavlar, YDS ve YÖK Dil’dir. İki sınav da dil becerilerini yazılı olarak test usulüne göre ölçer. Ancak test sorularının dağılımı sadece dil bilgisi baz alınarak hazırlanmamıştır. İki sınavda da kelime bilgisi, dil bilgisi, okuma anlama, çeviri, cümle ve paragraf tamamlama gibi bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler yazma ve okuma becerilerini detaylıca ölçerek mutlak ölçüme göre bir sonuç sağlar. Mutlak ölçekli sınavlarda rakipler yoktur, sadece belli bir barajı aşmaya çalışan katılımcılar vardır. YDS ve YÖK Dil sınavında da belirli özel şartlar haricinde 50 puan barajını aşmak yeterlidir. 100 üzerinden verilen puanlar aynı zamanda harf karşılıklarına sahiptir. En yüksek 96-100 aralığında A+ harf türüne sahip olabilirsiniz. Ayrıca iki sınav da 5 sene geçerlidir.

YDS başvurusuna istinaden daha sık gerçekleşen e-YDS ise bilgisayarlar aracılığıyla sınav merkezlerinde gerçekleşir. Başvuru sıklığı açısından avantajı varken sınav ücreti normal YDS’nin neredeyse 2 katıdır. YÖK Dil ve YDS puanınızı yurt içi iş başvurularında ve yüksek lisans, doktora başvurularında kullanabilirsiniz. YDS ve YÖK Dil sınavları 80 soru, 180 dakikadır. YDS ilkbahar sınavı 23 dilde yapılırken sonbahar sınavı 5 dilde yapılır. Bu nedenle Bulgarca, Çince, Japonca gibi dillerden sınava girecek kişiler, İlkbahar dönemine başvuru yapmalıdır.

YDS (ÖSYM yabancı dil sınavı) hakkında bilgi için tıklayınız…

İngilizce dil seviyeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız…

yurt dışı yabancı dil sınavları

Uluslararası Geçerliliği Olan Yabancı Dil Sınavları

Aslında yurt dışında geçerliliği bulunan birçok yabancı dil sınavı vardır. Fakat biz, en fazla konuşulan dillerden bazılarına ve en bilinen sınavlara değineceğiz. Bunların ilki bir dünya dili olan İngilizcenin test edildiği ve milyonlarca kişinin her sene katıldığı TOEFL ve IELTS’dir.

TOEFL ve IELTS

Türkiye’de de yoğun olarak başvurulan bu iki sınav, YDS ve YÖK Dil’den farklı olarak sadece okuma anlama değil, 4 becerinin tamamını da ölçmeye yöneliktir. Sınavlar, aşamalardan oluşur. Okuma, yazma, konuşma ve dinleme bölümleri vardır. Önce her bölüm kendi içinde puanlanır ve devamında yüzdelere göre nihai bir skora ulaşılır. TOEFL sınavından en fazla 120 alabilirsiniz ki bu skoru ana dile yakın düzeyde olanların alabileceği iddialı bir sınavdır. 4 saat 15 dakika süren TOEFL, 2 sene geçerlidir. Fakat bu puanı Asya’dan Avrupa’ya her yerde kullanabilirsiniz. Oldukça geçerli bir sınav olması ise pahada YDS ve YÖK Dil gibi sınavlara göre ağır basmasına sebep olur. Diğer bir yandan IELTS sınavı ise TOEFL gibi oldukça geçerli bir sınavdır. Fakat burada puanlama 1-9 arasındadır. İngilizce açısından kendinizi kanıtlamak ve yurt dışına açılmak istiyorsanız bu iki sınavdan birini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

TestDaF Sınavı

İngilizcenin ardından Almancanızı bir yüksek lisans programı ya da iş fırsatı için kanıtlamak istiyorsanız TestDaF sınavına başvurabilirsiniz. Bu sınav, Türkiye’deki belirli kurumlar aracılığıyla yapılır. Goethe Institut bu kurumlardan biridir. Sınav TOEFL gibi 4 bölümden oluşur ve 4 beceriyi de ölçer. Bu bölümler okuma anlama, yazma, dinleme ve konuşmadır. Toplamda 3 saat 10 dakika süren sınavın sonucunda seviyeniz 3 bölümden oluşur. Bu seviyeler; TestDaF Seviye 5 (TDN 5), TestDaF Seviye 4 (TDN 4) ve TestDaF Seviye 3 (TDN 3)’tür. Bunlar B2 ve C1 seviyesi arasında farklılık gösterir. Sınav katılım ücreti, TOEFL gibi görece yüksek olmasına rağmen dünyanın her noktasında Almanca yeterliliği için geçerli bir belgeye sahip olursunuz.

DELF DALF Sınavları

Frankofon üniversitelere başvurmak ve Fransa’da iş imkanlarına erişmek için Fransızca dil yeterliliğinizi kanıtlayan bir belgeye ihtiyaç duyarsınız. Bu belgeyi size sunan sınavların başında ise DELF ve DALF sınavları gelmektedir. Fransız Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçerliliği sağlanan bu 6 dil diplomasını Kanada göçmenlik ya da Fransa’da eğitim olanakları için kullanabilirsiniz. DELF A1, DELF A2, DELF B1, DELF B2, DALF C1, DALF C2 olmak üzere 6 ayrı sınavdan oluşur. Diğer sınavlardan farklı olarak metin özeti, sentezleme gibi becerileri de ölçen sınavın zorluğu seviyeye göre gittikçe artmaktadır. 100 üzerinden değerlendirilen bu sınavları tamamladıktan sonra belgelerinizi dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz.

HSK Sınavı

Dünyanın en fazla konuşulan dili olan Çince, uluslararası alanda dil yeterliliğini kanıtlamak isteyenler için HSK sınavını sunuyor. 1-6 arasında puanlandırılan bu sınavdan eğer Çin’de eğitim almak istiyorsanız en az 4 almanız gerekiyor. Yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamadan oluşuyor ve sözlü sınavlarda ses kaydı yapılıyor. Türkiye’de ODTÜ Konfüçyus merkezi, HSK sınavının yapıldığı yerlerden biridir. Diğer sınavlara göre görece uygun olan bu sınava seviyenize göre başvuru yapabilirsiniz. Sınav süresi HSK 1 ve HSK 6 arasında değişiklik gösteriyor ve gittikçe artıyor. Sınav ücreti ise diğer yurt dışı sınavlarına göre son derece uygundur.

Uluslararası dil sınavları hakkında bilgi için tıklayınız…

İlgili Makaleler