Salı, Kasım 28, 2023
Yeminli Tercüme Bürosuspot_img
Ana SayfaGüncelÖSYM 2023 Yılı Sınav Takvimi

ÖSYM 2023 Yılı Sınav Takvimi

ÖSYM 2023 yılı sınav takvimi, yıllık ortalama 10 milyondan fazla adayın katılımı ile dünyada en büyük ölçekli sınav merkezi olan ÖSYM misyon olarak adil ölçme, seçme, yerleştirme yapan, güvenilir bir kurum olma yolunda ilerlemeyi seçmiştir.

Milyonlarca adayın meslek hayatında ve eğitim hayatında büyük önem arz eden bir kurum olan ÖSYM tarafından bir yıllık bir takvim süresince çok sayıda sınav düzenlenmektedir. Bir ya da birkaç aşamalı olarak düzenlenen sınavlar ilköğretim düzeyinden meslekte uzmanlık ya da kamu kurum sınavlarına kadar hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek sınavlar düzenlemektedir.

Milyonlarca aday tarafından tercih ettiği sınava göre ÖSYM sınav takvimi ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler yakından takip edilmektedir. Sadece sınavları düzenlemek değil sınav başvuru koşulları, sınav giriş yerleri, sınav sonuçları, yerleştirme ya da atama sonuçları ve daha birçok konuda baştan sona tüm detay ve bilgilerin bulunduğu kurum olan ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) çeşitli dönemlerde sınavlar düzenler, duyurular yapar.

ÖSYM 2023 Yılı Sınav Takvimi

Her yıl KPSS, ALES, TUS, YDS, YKS, DGS gibi sınavlar başta olmak üzere tüm sınavlarda duyuru yaptığı gibi bu yıl düzenlenecek olan ve milyonlarca adayın heyecanla beklediği yeni sınav takvimini ve yapılan değişiklikleri açıkladı.

YKS Takvimi

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olarak adlandırılan ve üniversite eğitim hayatının başlangıcı olan sınavın 1. oturumu olan TYT 17 Haziran 2023 tarihinde, 2. oturum olan ve dil sınavı ile birlikte düzenlenecek olan AYT 18 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirilecek. YKS sınav başvuruları 2022 yılında Şubat ayında başlayan başvurular bu sene yaşanan deprem afeti sebebiyle daha geç bir tarihe ertelenecektir. Henüz bunun ile ilgili duyuru veya tarih açıklanması. Yapılacak olan YKS sınav sonuçları yaz aylarında açıklanacaktır.

KPSS Takvimi

2023 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı olan KPSS oturumları A grubu ve öğretmenlik için Genel Yetenek ve Genel Kültür Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuz 2023 tarihinde ve A grubu ve öğretmenlik alan bilgisi sınavı 1. gün oturumu 29 Temmuz 2023, 2. gün oturumu 30 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak.

ALES Takvimi

Akademik kariyer amaçlayan adayların başvuruda bulunduğu sınav olan ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) 16 Nisan 2023 tarihinde gerçekleşecek. Adaylar 05 Mayıs 2023 ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi sabırsızlıkla bekleyecekler. 20 Ağustos 2023 tarihinde 2. basamağının düzenleneceği ALES 2 sınav sonucu 05 Eylül 2023 tarihinde açıklanacak. 19 Kasım 2023 tarihinde düzenlenecek ALES 3 sınav sonuçları ise 05 Aralık 2023 tarihinde açıklanacak.

YDS Takvimi

Yabancı dil eğitimi almak ve kariyerine bu yönde devam etmek isteyen adayların tercihi olan YDS Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. 1. oturumu 09. Nisan 2023 tarihinde düzenlenecek olan YDS 1. basamak sınav sonuçları 04 Mayıs 2023 tarihinde açıklanacak. 22 Ekim 2023 tarihinde yapılacak olan YDS 2. basamak sınav sonuçları ise 07 Kasım 2023 tarihinde açıklanacak.

Sınavlar okuma yazmaya başladığımız ilk günden itibaren tercihlerimiz doğrultusunda hayatımızın her alanında ve her döneminde yer alıyor. Uzun hazırlanma maratonları, öğrenme teknikleri, başarı stratejileri, tercihler, sonuçlar, başvuru yerleri hayatımızın en kritik konuları arasında yer alıyor. Tüm gelişmeler ve detaylı sınav takvimi ÖSYM’nin kendi internet sayfasında yer almaktadır.

DGS Takvimi

İki yıllık ön lisans programında eğitim gören ve programı dört yıllık lisans düzeyine yükseltmek isteyen adayların tercihi olan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 16 Temmuz 2023 tarihinde düzenlenecek olup sonuçlarının ise 11 Ağustos 2023 tarihinde açıklanması bekleniyor.,

ÖSYM Tarafından Düzenlenen Sınavlar

Sayıştay Eleme Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı

e-YDS Elektronik Yabancı Dil Sınavı

TUS Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

STS Tıp Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı

YDS Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı

MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı

DİB-MBSTS Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı

MEB-EKYS Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı

Sayıştay Yazılı Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Yazılı Sınavı

ALES Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

İSG İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı

DGS Dikey Geçiş Sınavı

KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı

EUS Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

DUS Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

STS Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı

YDUS Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

Sınav tarihlerinde yapılabilecek değişiklik ve güncellemeleri takip edebilmek için tıklayınız…

KPSS sınavı hakkında merak ettikleriniz için tıklayınız…

spot_img

GÜNCEL YAZILAR

 Creative Commons Atıf-Gayri Ticari-Aynı Lisansla Paylaş 4.0 Uluslararası Lisansı noter onaylı tercüme