Salı, Temmuz 14, 2020
Ana Sayfa Güncel ÖSYM 2019 Yılı Sınav Takvimi

ÖSYM 2019 Yılı Sınav Takvimi

Yıllık ortalama 10 milyondan fazla adayın katılımı ile dünyada en büyük ölçekli sınav merkezi olan ÖSYM misyon olarak adil ölçme, seçme, yerleştirme yapan, güvenilir bir kurum olma yolunda ilerlemeyi seçmiştir.

Milyonlarca adayın meslek hayatında ve eğitim hayatında büyük önem arz eden bir kurum olan ÖSYM tarafından bir yıllık bir takvim süresince çok sayıda sınav düzenlenmektedir. Bir ya da birkaç aşamalı olarak düzenlenen sınavlar ilköğretim düzeyinden meslekte uzmanlık ya da kamu kurum sınavlarına kadar hayatın her alanında karşımıza çıkabilecek sınavlar düzenlemektedir.

Milyonlarca aday tarafından tercih ettiği sınava göre ÖSYM sınav takvimi ve başvuru koşulları ile ilgili bilgiler yakından takip edilmektedir. Sadece sınavları düzenlemek değil sınav başvuru koşulları, sınav giriş yerleri, sınav sonuçları, yerleştirme ya da atama sonuçları ve daha birçok konuda baştan sona tüm detay ve bilgilerin bulunduğu kurum olan ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) çeşitli dönemlerde sınavlar düzenler, duyurular yapar.

Her yıl KPSS, ALES, TUS, YDS, YKS, DGS gibi sınavlar başta olmak üzere tüm sınavlarda duyuru yaptığı gibi bu yıl düzenlenecek olan ve milyonlarca adayın heyecanla beklediği yeni sınav takvimini ve yapılan değişiklikleri açıkladı.

YKS Takvimi

YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) olarak adlandırılan ve üniversite eğitim hayatının başlangıcı olan sınavın 1. oturumu olan TYT 15 Haziran 2019 tarihinde, 2. oturum olan ve dil sınavı ile birlikte düzenlenecek olan AYT 16 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecek. YKS sınav başvuruları 12 Şubat-6 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yapılacak olan YKS sınav sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

KPSS Takvimi

2019 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı olan KPSS oturumları A grubu ve öğretmenlik için Genel Yetenek ve Genel Kültür Eğitim Bilimleri oturumları 14 Temmuz 2019 tarihinde ve A grubu ve öğretmenlik alan bilgisi sınavı 1. gün oturumu 20 Temmuz 2019, 2. gün oturumu 21 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak. 29 Ağustos 2019 tarihinde KPSS sınav sonuçları açıklanması beklenirken KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) 28 Temmuz 2019 tarihinde düzenlenecek.

ALES Takvimi

Akademik kariyer amaçlayan adayların başvuruda bulunduğu sınav olan ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) 5 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti ve adaylar 30 Mayıs 2019 ALES sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi sabırsızlıkla bekliyor. 22 Eylül 2019 tarihinde 2. basamağının düzenleneceği ALES 2 sınav sonucu 17 Ekim 2019 tarihinde ve 17 Kasım 2019 tarihinde düzenlenecek ALES 3 sınav sonuçları ise 12 Aralık 2019 tarihinde açıklanacak.

YDS Takvimi

Yabancı dil eğitimi almak ve kariyerine bu yönde devam etmek isteyen adayların tercihi olan YDS Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. 1. oturumu 24 Mart 2*19 tarihinde düzenlenen YDS 1. basamak sınav sonuçları 19 Nisan 2019 tarihinde açıklandı. 8 Eylül 2019 tarihinde yapılacak olan YDS 2. basamak sınav sonuçları ise 1 Ekim 2019 tarihinde açıklanacak, 1 Aralık 2019 tarihinde yapılacak olan YDS 3. basamak sınav sonuçlarının ise 24 Aralık 2019 tarihinde açıklanması bekleniyor.

Sınavlar okuma yazmaya başladığımız ilk günden itibaren tercihlerimiz doğrultusunda hayatımızın her alanında ve her döneminde yer alıyor. Uzun hazırlanma maratonları, öğrenme teknikleri, başarı stratejileri, tercihler, sonuçlar, başvuru yerleri hayatımızın en kritik konuları arasında yer alıyor. Tüm gelişmeler ve detaylı sınav takvimi ÖSYM’nin kendi internet sayfasında yer almaktadır.

DGS Takvimi

İki yıllık ön lisans programında eğitim gören ve programı dört yıllık lisans düzeyine yükseltmek isteyen adayların tercihi olan DGS (Dikey Geçiş Sınavı) 30 Haziran 2019 tarihinde düzenlenecek olup sonuçlarının ise 25 Temmuz 2019 tarihinde açıklanması bekleniyor.,

ÖSYM Tarafından Düzenlenen Sınavlar

  e-YDS Elektronik Yabancı Dil Sınavı
  Sayıştay Eleme Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı

  TUS Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

  STS Tıp Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı

  YDS Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı

  MSÜ Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı

  DİB-MBSTS Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı

  MEB-EKYS Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı

  Sayıştay Yazılı Sayıştay Başkanlığı Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Yazılı Sınavı

  ALES Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı

  İSG İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İş Yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

  YKS Yükseköğretim Kurumları Sınavı

  DGS Dikey Geçiş Sınavı

  KPSS Kamu Personel Seçme Sınavı

  EUS Eczacılıkta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

  DUS Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

  STS Diş Hekimliği Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit Sınavı

  YDUS Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı

GÜNCEL YAZILAR

Tercümanlık ve Yabancı Kültürler

Tercümanlık ve yabancı kültürler, kaynak dilde sözlü veya yazılı olarak ifade edilenleri hedef dile aktarmakla görevli kişilere tercüman denilmektedir. Tercümanlık ve Yabancı Kültürler Tercüme işlemi genel...

Özel Şartlarda YKS 2020

Özel şartlarda YKS 2020, bilindiği üzere dünyaca bir pandemi sürecinden geçiyoruz.  COVID-19 salgınının olumsuz etkilediği alanlardan birisi de haliyle eğitim sektörü… Pandemi nedeniyle ertelenen ve...

Osmanlıca Tercüme ve Osmanlıca Çeviri

Osmanlıca tercüme ve çeviri, Osmanlıca, 13.yy’da Osmanlı İmparatorluğunda kullanılmış olan dilin adıdır. Çoğunlukla Arapça ve Farsçanın etkisi altında kalan bir dil olarak Arap alfabesinin...

Farsça Yeminli Tercüme

Farsça yeminli tercüme, Farsça, İran başta olmak üzere Tacikistan, Afganistan, Özbekistan ve Basra Körfezi ülkelerinde konuşulan, Hint-Avrupa dil ailesinin Asya kolunun Hint-İran öbeğinde arasında...