Kişisel Sınırlar

Kişisel sınırlar, sağlıklı ilişkilerimiz için oldukça önemlidirler. Hayatımızdaki sınırlar pazarlık konusu olamaz. Sınırlar, yaşamımızda çektiğimiz çitler, çizdiğimiz çizgilerdir. Yapılması, başarılması ve mevcut olması kesinlikle gereklidir. Oldukça kritiktirler ve hayati önem taşımaktadırlar. Sınırları koyarak daha anlayışlı olmayı, alanları yönetmeyi ve hayatımıza makul dokunuşlar yapmayı öğreniriz.

Kişisel Sınırlar

İster inanın ister inanmayın, tüm ilişkilerde sınırlar vardır. Bu sınırları tabi ki de karşılıklı olarak gerçekleşir. Yani sınır koyabildiğimiz kadar, bize karşı gerçekleştirilen sınırlara da saygı gösterebilmeliyiz. İnsanların belirlediğimiz sınırları anlayıp anlamadıkları önemlidir. Ancak en önemlisi, birisi anlasın ya da anlamasın koyduğumuz sınıra saygı duyulmasıdır. Sınırlar, bize erişimin, hayatımızdakilerin birer özgürlükleri olduğu anlamına gelmediğini netleştirmemize yardımcı olur. Bu sosyal medya çağında insanlar, birbirleriyle çok rahat bağlantı kurabildiklerinden, hayatları üzerinde yakın bir erişime sahip olduklarını düşünme eğiliminde olabilirler. Bu da sınırları gerekli yerlere koymamızı ve gerçekten harekete geçmemiz gerektiğini gösterir. Aksi takdirde bu kolay erişim çağı aldatmacalara sebebiyet verebilir. Eskilerin de söylediği gibi aşinalık, aşağılamayı doğurabilir. Gerçekten de öyle; gereğinden fazla aşinalık karşımızdakilere sahip olmadıkları özgürlüğü verir.

İlişkide Sınırlar

Sınırlarımızı uygulamak ve karşı taraftan olumlu dönüşler almak için bize düşen sorumluluklar elbet de olacaktır:

1) Belirlediğiniz sınırları söyleyin.

2) Belirlediğiniz sınırlarda gerektiğinden fazla esnek davranmayın veya geri dönmeyin.

3) Birisi sınırlarınıza saygı göstermiyorsa, size erişimini engellemek için gerekli adımları atın.

4) Sınırları koymak sizi kötü bir insan yapmaz. Alanlarınızı koruduğunuzu ve ilişkilerinizi sağlıklı bir şekilde yönettiğinizi gösterir.

5) Sınırlar duvar değildir. Herkesi gerektiği yerde tutar.

6) Sınırları hareket edebileceğimiz kadar rahat, bizi dışarıdan koruyabilecek kadar sağlam olmalıdır.

İyileştiren Sınırlar

Sınırları koymaya başladığımız andan itibaren barış ve uzlaşma, hayatımıza etki etmeye başlar. Huzurumuz paha biçilemez seviyeye ulaşır. Sınırları, gerektiği gibi uygulandığında çöküşleri, kırgınlıkları ve kızgınlıkları alanımızın dışında tutar. Belirlediğimiz sınırlara üzülecek hatta bu sınırların sonucunda bizden tamamen kopacak insanlar olacaktır. Sorun değil çünkü burada belirttiğim gibi sınırlar, alınılacak ve küsülecek sebepler doğurmaz. Aksine ilişkileri sağlamlaştırır, huzur ve mutluluğu daimi kılar.

Sınırları, farkındalığı, sınırların ne olduğunu bilmeyi ve bu sınırlara saygı duymayı temsil eder. Sınırların kişisel bakımın bir parçası olduğunu unutmamız gerekir. Sağlıklı, normal ve gereklidirler. Ruhunuzu, kendinizden ve çevrenizden koruyun. Çünkü o size emanet…

Pomodoro tekniği nedir? Makalemizi okumak için tıklayınız…

Belirsizlik zamanlarında hedeflerinize nasıl ulaşırsınız? Makalemizi okumak için tıklayınız…

 

İlgili Makaleler